Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Pandemi Dönemi Hemşehri Mahallelerimizde Yaşanan Koronavirüs Yoğunluğu

Değerli Hemşehrilerimiz;

Son zamanlar da camiamızın yaşadığı mahalleler ile alakalı olarak, ve ilgili Sağlık Müdürlükleri yöneticileriyle yaptığımız istişareler sonucunda, yaşanan koronavirüs vakaları artışı sebebiyle siz değerli camiamıza tavsiye niteliğinde bir bildirim yapma gereği duyduk.

İçerisinde bulunduğumuz mevcut dönem içerisinde hala yapılan aile ziyaretleri, küçük çaplı cemiyetler, bayanlarımızın yaptığı gün gezmeleri, esnaflarımızın dükkan ve iş yerindeki uzun süreli ziyaretler maalesef koronavirüsün yaygınlaşmasını hızla tetiklemektedir.

Konuyu bir anektod ile anlatmak gerekirse; hemşerilerimizin oldukça fazla yaşadığı bir mahallede gerçekleşen bir ev ziyareti sonrasında, eve ziyarete gelenlerden bir kişinin farkında olmadan koronavirüs hastası olması sebebiyle yine aynı eve ziyarete gelen 14 kişiye ve dolaylı olarak zaman içerisinde 41 kişiye de koronavirüs bulaştırmasına neden olmuştur. Hemşehrilerimizin yoğunlukla yaşadığı mahalleler de bu vakaların benzerleri oldukça fazladır.

Mahallelerimizde yaşayan her birey, bizler oldukça önemli olup yaşanan bu vakalar bizleri oldukça üzmektedir.

Bu minvalde; siz değerli camiamızdan ricamız ve tavsiyelerimiz şu şekildedir;

  • İçerisinde bulunduğumuz dönem, ev gezmelerinin yapılabileceği bir dönem değildir. Bu konuda değerli büyüklerimizden ricamız, ev gezmelerinin “geçici” olarak bitmesi için birbirlerine nasihatta bulunmaları ve yaygınlaştırmalarıdır.
  • Genel olarak insanlar da “aşı bulunacak” rahatlığıyla hareket etme özgürlüğü vardır. Oysa ki aşılar hasta olmayan insanlar için yapılan bir tedbir mekanizmasıdır. Hasta olan kişiler için tıp dünyası tamamen hastalığın geçmesini sağlayacak seviyede bir “ilaç” veya “tedavi” yöntemi bulunamamıştır. Koronavirüsünü atlatan kişilerin, tekrar hasta olma durumu olduğu gibi, vücudunda oluşturacağı biyolojik veya fizyolojik değişimler hala tıp dünyası tarafından yine bulunamamıştır. Yani aşı ve ilacın bulunması bu süreci bitirmeyecektir.
  • Maske Mesafe ve Temizlik kurallarına üst düzey riayet etme vaktidir.
  • Kapalı alanlar da yapılacak görüşmeleri mümkün olduğu kadar, açık ve havadar yerler de yapmaya özen gösterelim.
  • Koronavirüsünün maskesiz ortamlarda bulaşma süresi ortalama 10-20 dakikadır. Esnaf ziyaretlerimiz ve kapalı alanlar da yapılacak olan ziyaretlerimizi mümkün olduğu kadar maskeli, mesafeli ve kısa tutalım. Bu dönemde ticari para alışverişlerinde mümkün olduğu kadar banka yollarını ve temassız kart özellikli sistemleri kullanalım.
  • Sağlık Bakanlığımızın “Hayat Eve Sığar” uygulamasını telefonlarımıza indirelim, vakaları ve çevreyi gözlemeleyelim.
  • Keyfiyetten ötürü değil, ihtiyaçtan ötürü sokağa çıkalım ve işlerimizi tamamlayarak geri dönelim.

 

Camiamızın her bir bireyi bizler için önemlidir ve bu bireyler hakkında duyduğumuz üzücü gelişmeler bizleri de üzmektedir.

Ailemizi ve çevremizi korumak, kendimizi korumak ile başlayacaktır.

Devletimizin de vereceği tavsiyeleri uyulmasını hususiyetle rica ederiz.